Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Krzysztof Graboń - O procesie powstawania historii poetyckiej

Odlewnictwo  kojarzy nam się z metalurgią. Sama nazwa wskazuje na proces powstawania  dowolnej rzeczy, przy pomocy substancji ciekłych.   Czytając dwujęzyczną książkę  pt. „Odlewanie wiersza” – trójki znakomitych autorów,  stajemy się świadkami;  powstawania  twórczości poetyckiej  z ludzkiego cierpienia duszy. Uważnie zagłębiając się w lekturę  dostrzeżemy smutek w postaci ciekłej.
Tomik otwiera twórczość literacka  Dejana Bogojevića , w której to podmiot liryczny poszukuje miejsca wyjątkowego.  Pogodzony z przeciwnościami losu pragnie być zauważony, podejmuje różnorakie starania.  Słowo po słowie  wnikamy w jego osobowość, starając się zrozumieć czynniki wpływające na ukształtowanie takiej osobowości.  Następujące nauki humanistyczne: psychologia, pedagogika, socjologia i filozofia już dawno udowodniły, że  człowiek ciągle się zmienia od momentu narodzin  do ostatnich godzin życia.  Cywilizacja wywiera wpływ na naszą osobowość np.:
I wychodzę
Ze świecącą komórką
Na szczycie głowy

Oto  moje Słoneczne Oko
(s.9).
Zawsze   się komunikujemy  od pisania listów, telegramów po telefony, maile. Ma to   dwie strony medalu.
Poprzez  swoje ciągłe poszukiwanie miejsca,   jesteśmy świadkami tworzenia się nowych opowieści. W nich zwraca się uwagę na sprawy  istotne.  Całkowicie luźno przypomina to morał z bajki.  Podmiot liryczny w twórczości Olgi Lalić Krowickiej   manifestuje swoje zamiary:
Napiszę wiersz. Może Krwisty.  Wojowniczy. Istotny.
Słońce zaszło.  Myśli utonęły.
Wszystkie lata wschodu mijają  pod szarą skórą.
Wierzę. Nie wierzę.   Szukam odbicia nicości w moich
oczach.  
(s.45).
Twórca od zawsze był buntownikiem.  Na powstawanie dzieła literackiego ogromny wpływ ma kultura w której autor się obraca, sytuacja polityczna państwa i historia. Zawsze dla niego dzieła będą ważne.   Nigdy nie był, nie jest i nie będzie  obojętny na otaczająca go przestrzeń.  Pragnie  i będzie pragnął dokonać przemiany.  Wyraża się chęcią poznania kultury lokalnej, ale nie tylko np.  podmiotowi lirycznemu, który jest tym twórcą nie obce jest nazwisko  Andrzeja Stasiuka opisującego  podkarpacką  miejscowość, w której mieszka nasza poetka Olga Lalić Krowicka – Dukla.   Będzie się buntował przeciwko rozdarciu z powodu naszego braku umiejętności korzystania z elementów cywilizacji.
Opowieść  dostrzegamy w  wypowiedziach podmiotu lirycznego. Zawarta jest w  poezji  Obrena Ristića.  Rozpoczyna się od wprowadzenia  odbiorcy w stan  napięcia. Życie ludzkie jest pełne niespodzianek, czasami pojawiają się  chwile grozy, o których tak naprawdę chciało by się zapomnieć, ale wciąż będą trwać w naszej pamięci.  Pierwsze słowo wprowadzenia rozpoczyna  proces  między ludzkiej komunikacji werbalnej i niewerbalnej:
Nawet wilki  tej nocy wyły
Gdzieś na Tresibabie
A noc o mało co nie gryzie
Tyle deszczu napadało
(s.69)
Zdaje sobie sprawę, że tylko nieliczni potrafią dostrzec znaczenie znaków otaczającej rzeczywistości.  Wilk będzie elementem grozy;  jest drapieżnikiem oraz   symbolem.
Książka trójki autorów:  Dejana Bogojevića,  Olgi Lalić-Krowickiej, Obrena Ristića  Odlewanie wiersza stanowi proces powstawania opowieści. Każdy człowiek posiada własną opowieść  w postaci jego życia.  Dla historyka mogą być źródłem pisanym lub mówionym. W kulturach wielu narodów odgrywały, odgrywają i będą odkrywać  znaczącą rolę.  Czytając tą pozycje  stajemy się świadkami jej powstawania, my po jej usłyszeniu powinniśmy wyciągnąć wnioski z ludzkich historii opowiadanych wierszem.

-----------
Dejan Bogojević, Olga Lalić-Krowicka, Obren Ristić - „LIVENJE PESME – ODLEWANIE WIERSZA”, Šumadijske metafore – Specjalno izdanje – knjiga 68, 94 s., Mladenovac (Serbia)

Dodatkowe informacje