Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jurata Bogna Serafińska - o tomiku "Zamknięte urojenia" Olgi Lalić-Krowickiej

Jurata Bogna Serafińska


POSŁOWIE


    „Zamknięte urojenia” Olgi Lalić-Krowickiej czytałam z narastającym zachwytem. W tych wierszach odnajdywałam świat, który jest na co dzień niedostępny. Wszyscy śnimy, ale najczęściej nie pamiętamy własnych snów. Tylko niektórym z nas udaje się zapamiętać przeżycia z naszych sennych wypraw w nieznane, a tylko ci z tych nielicznych, którzy mają wielki talent potrafią utrwalić te chwile w formie poetyckiej.

  Zaczarowany świat naszych snów, nie zawsze miłych, czasami przerażających… Jest jeszcze teoria solipsyzmu, mówiąca, że istnieje tylko jednostkowy podmiot poznający, a rzeczywistość jest zbiorem jego subiektywnych wrażeń. A więc co się dzieje, co jest  rzeczywistością, co iluzją, grą wyobraźni? Czy obiekty o których śnimy są od nas zależne? Jakie to ma odniesienie do szeptanek naszych prasłowiańskich wróży, do czasu snu Aborygenów, wreszcie do neoplatońskiej Jedni?

  Zaczarowany tajemny świat naszych snów… To wszystko w nas jest, pomimo, że pozorna nowoczesność kładzie się zasłoną na tym, co odziedziczyliśmy w genach po naszych praprzodkach sprzed stuleci i tysiącleci. Wiersze Olgi Lalić-Krowickiej są jakby zza tej tajemnej zasłony. Poetce udało się zobaczyć więcej niż zwykle bywa nam dane i jest ona tego świadoma.

W wierszu p.t. „Gdy miłość kąpie się w przekleństwie iluzji” czytamy –

ponownie myśl kapnęła na sukienkę
tysiące rozważań co do siebie co do ciebie
fajnie by było gdyby rzeczywistość się śniło

 


 

  „Zamknięte urojenia” to tomik, w którym myśli, uczucia i sny zostały zamknięte w pięknych inteligentnych wierszach. Dowiemy się z nich wiele nie tylko o przeżyciach autorki ale również o sobie.  Zapraszam do lektury.


Warszawa, 30.XI.2011r.

 

Posłowie:  Jurata Bogna Serafińska

Korekta:  Wanda Nowik-Pala, Jurata Bogna Serafińska

Projekt okładki: Olga Lalić-Krowicka

Ilustracje: Kamil Krowicki

 


Zrealizowane przy pomocy finansowej
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Krośnieńska Oficyna Wydawnicza Sp. z. o. o, 2012

Dodatkowe informacje