Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ŁÓDŹ TKANINA Z WADAMI antologia poezji

Redakcja: Dariusz Staniszewski

dr Hanna Prosnak

Magdalena Cybulska

Antologia ukazała się w serii:"Biblioteka Na Stronie"

(…) Mimo, że Barbara Stelmaszczyk-Świontek podkreśliła we wstępie do „Kwiatów łódzkich”, że Łódź to „miasto o charakterze bardzo szczególnym, nie zachęcającym zbytnio do dawania mu wyrazu w liryce”, to wciąż kolejne generacje poetów – nie tylko z Łodzi! – dają upust swoim fascynacjom czy przynajmniej zainteresowaniu tym miastem.
Wiosną 2013 r. bibliotekarz i wydawca, a także sympatyk Łodzi, pan Piotr Boczkowski zaproponował następujący projekt: numer specjalny czasopisma „Na Stronie” z wierszami o Łodzi. Podchwyciłem ten pomysł, ciekaw reakcji zapraszanych do udziału w przedsięwzięciu poetów. Panu Piotrowi za tę inspirację serdecznie dziękuję, tym bardziej, że odzew autorów na zaproszenie do współtworzenia tego wydawnictwa przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyrażaną od czasu do czasu opinię niektórych znaczących ludzi kultury Łodzi, że o tym mieście nie warto pisać wierszy. Do antologii przesłali swoje, często premierowe, utwory poeci nie tylko z regionu łódzkiego, ale z całej Polski, a także twórcy polonijni z Anglii, Walii, Niemiec, Francji. W rezultacie powstała książka zawierająca 262 utwory autorstwa 128-miu poetów.


W imieniu redakcji „Na Stronie” serdecznie dziękuję wszystkim Wam, Drodzy Autorzy, za to, że skorzystaliście z zaproszenia i udostępniliście swoje wiersze na rzecz niniejszego zbioru.
A że liczba utworów jest pokaźna, postanowiliśmy zmienić nasz plan: oto w Państwa ręce trafia nie czasopismo, lecz książka, pierwsza od przeszło trzydziestu lat tak duża antologia, pierwsza antologia łódzka w XXI w. – „ŁÓDŹ tkanina z wadami” w nowej serii: Biblioteka Na Stronie!
Jedni autorzy płyną Łodzią dzień w dzień, inni bywają tu przy okazji, są też tacy, dla których Miasto to obraz dzieciństwa albo mniej odległe wspomnienie.
Jedni patrzą na Łódź z sentymentem, z tkliwością, dla innych to rejs Łodzią wysłużoną, z niejedną skazą, Łodzią wymagającą remontu.
A jakie Państwo macie wyobrażenie o Łodzi…?

W imieniu redakcji Na Stronie zapraszam do lektury tomu „ŁÓDŹ tkanina z wadami”


Dariusz Staniszewski
(fragment wstępu „Łodzią…”)

 

antologia łódzka0201

 

antologia łódzka0212

Dodatkowe informacje