Grzegorz_MiachalowskiUrodziłem się w Białej Podlaskiej – 9 maja 1950 r. 

Mieszkałem w Janowie Podlaskim …

Do podstawówki nie miałem „pod górkę”, gdyż znajdowała się tuż za płotem. Obecnie nosi imię Czesława Tańskiego, który eksperymentował kiedyś ze skrzydłami w okolicach Janowa Podlaskiego. Później „poniosło” mnie do Liceum Ogólnokształcącego, obecnie imienia Adama Naruszewicza, a wówczas …. wstyd się przyznać …  komunisty Marcelego. Jeden z patronów był lotnikiem, a drugi biskupem.
Po ukończeniu LO podjąłem pracę (listopad 1968 r.) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej (50 km od Łukowa, około 160 od Warszawy i dużo dużo więcej od Dukli). No i minęło już prawie, że ho ho - 45 lat.
W międzyczasie odbyłem służbę wojskową (1970 -1971). Tylko nie wiem po co? Broniłem kraju przed NATO, a po trzydziestu latach sami do niego „wdepnęliśmy”.

W latach 1971 – 1975 pracowałem jako instruktor Działu Instrukcyjno-Metodycznego w/w biblioteki, w latach 1976-1981 jako zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, a od 1 kwietnia 1982 r. jako kierownik Działu Informacji Bibliografii i Wiedzy o Regionie.
W latach 1975 - 1979 studiowałem w systemie zaocznym na Uniwersytecie Marysieńki Curie Skłodowskiej (kierunek – bibliotekoznawstwo i informacja naukowa). Tak więc, od 1979 r. jestem magistrantem … a to nie to samo ministrantem. Przypomniało się mi, że tym ostatnim też się było … w czasach, kiedy ministrantury po łacinie się uczyło.
Od 1989 współpracuję z Biblioteką Obwodową im M. Gorkiego w Brześciu. Tu dodam, że patron tej instytucji nie miał na imię Maks, lecz Maksym. Tak bardzo się teraz wszystko  amerykanizuje, że można stracić głowę, nooo, przynajmniej jedną jej połowę. Od 1987 r. byłem członkiem Kolegium Redakcyjnego Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, od 1995 redaktorem naczelnym. W latach 1994-1998 redagowałem wkładkę samorządową do „Słowa Podlasia” pt. „Bialczanin”. Byłem wówczas radnym Białej Podlaskiej oraz członkiem Zarządu Miasta.
W latach 2000-2008 piastowałem funkcję redaktora naczelnego popularnonaukowego czaso-pisma „Nadbużańskie Sławatycze”. Od grudnia 2008 r. redaguję stronę literacką w samo-rządowym miesięczniku „Gościniec Bialski”.

Napisało się dwie książki - „Głos Społeczny 1933-1939” (Warszawa 1988) oraz „Sławatycze 1499-1990” (Sławatycze 1999), także około 30 artykułów, a ponadto przetłumaczyło około 60 tekścików z języka rosyjskiego.

Oprócz redagowania czasopism regionalnych, przygotowałem i wydałem 12 tomików  poetyckich (seria wydawnicza „Biblioteczka PKK”): H. Kozaka, R Kornackiego, R. Chojeckiego, H Romaszewskiej, A. Pieńkosz, P. Maciejuk, A. Szczodrak, H. Kozaka II, M. Pietrzeli, K. Sawczuk, W. Gromadzkiego i J. Sawickiej). W przygotowaniu kolejne trzy …

Od 1991 jestem przewodniczącym Towarzystwa Miłośników Podlasia. W początkach lat 80. byłem przewodniczącym Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Białej Podlas-kiej, przez jedną kadencję również członkiem Zarządu Głównego SBP.

W żadnej z wojen światowych nie uczestniczyłem, nie załapałem się również na wojenki  lokalne. Trochę bawiłem się w wojnę jako dziecko. Ale skrzydeł za bardzo nie mogłem rozwinąć, bo zaraz za Bugiem stało wojsko radzieckie. 
Jakieś medali niechcący mi dawali, dotychczas jednak nie wiem z jakiej są stali: jeden pozłacany, drugi posrebrzany. a trzeci … wygląda jak garnek blaszany. No cóż, może wymienię je, bo pewnie Olga chce: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Złoty Medal Zasługi”, „Zasłużony Działacz Kultury”, „Za Zasługi dla Województwa Bialskopodlaskiego”. Opiekuję się również psem bezdomnym  … ale za to medali nie dają.