Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Romaszewska Helena, poezja-wbrane przekłady, biografia.

NICZYJA
przyjaciołom znad Buga …
z tej i tamtej strony
z rodzinnego domu
o brzasku wyrwana
z korzeniami
dzieciństwa pozbawiona
przez most na Bugu
przerzucona jak worek ze zbożem
jak owca z powrozem
jak z pierzem poduszka
z pośpiechem porwana
z dziecinnego łóżka
- patrzcie
polaczka ucieka
nie oglądaj się dziecko
za tobą granica
przede mną
obcych ludzi nieufne spojrzenia
- patrzcie
ruska przyjechała

NIČIJA
prijateljima iznad Buga ...
sa ove i one strane
iz porodične kuće
otkinuta od zore
sa korenima
lišena detinjstva
preko mosta reke Bug
prebačena kao vreća žita
kao ovca sa konopcem
kao jastuk od perja
u žurbi kidnapovana
iz dečijeg krevetića
- gledajte
poljakinjica beži
ne gledaj dete
iza tebe ostaje granica
ispred mene
pogled nepoverljivih ljudi
- gledajte
ruskinjica je stigla

 

Świat się zmienia, prawdy (niektóre) dewaluują,
mądrości głupieją, a ludzie wciąż dojrzewają
i dojrzewają
(wywiad z H. Romaszewską: Podl. Kwart. Kult.
1998 nr 4, s.48)

 

Romaszewska HelenaHelena  Romaszewska urodziła się 19 sierpnia 1939 r. w Przyborowie na Kresach II Rzeczpospolitej (obecnie Białoruś) w rodzinie rolniczej, jako córka Jana Dudyka i Marii z domu Łosza. W 1945 r. wraz z rodziną wróciła do Polski i zamieszkała we wsi Kaplonosy (pow. włodawski), gdzie uczęszczała do początkowych klas szkoły podstawowej. Następnie kształciła się w Liceum Ogólnokształcące we Włodawie (matura w 1958 r.). Następnie nauki pobierała w Liceum Pedagogicznym w Zamościu, Studium Nauczycielskim (fizyka z chemią), Studium Nauczania Początkowego oraz Wyższych Studiach Zawodowych w Lublinie.
Początkowo pracowała jako księgowa w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Kaplo-nosach (1958-1960), później, jako nauczycielka Szkoły Podstawowej w Lucie k. Włodawy (1960-1964). W latach 1964-1990 pracowała w Szkole Podstawowej w Dołholisce, gdzie uczyła matematyki oraz pozostałych przedmiotów ścisłych, a po reorganizacji szkoły nauczania początkowego. Przez szereg lat prowadziła teatrzyk szkolny. Za całokształt pracy pedagogicznej odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi.
Zadebiutowała w 1985 r., wierszem w „Słowie Podlasia” (dod. lit. „ Z podlaskiej niwy”). Wiersze Heleny Romaszewskiej drukowane były w czasopismach: Głos Nauczyciel-ski, Słowo Podlasia, Podlaski Kwartalnik Kulturalny, Jeszcze Jedna, Nowa Maksyma i in.,
a także w antologiach.
W latach 1990- 2004 wydała dziesięć tomików wierszy. W 2009 r. nakładem Towarzystwa Miłośników Podlasia i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej  wydany został kolejny jej tomik, stanowiący niejako podsumowanie dorobku literackiego
(„…w dłoniach czasu…”). Od 1987 r. jest członkiem Klubu Literackiego „Maksyma” (Biała Podl.). W 1996 r. zamieszkała na stałe w Białej Podlaskiej.

Dodatkowe informacje