Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pijanowski Bogumił, wybrane przekłady, biografia.

POD BRZOZĄ
Gorąco,
owoc dojrzewa.
Jedynie w cieniu drzewa chłodniej.
Brzęczą owady -
dla nich to jedyne lato w życiu.
Książka leży nieprzeczytana.
Duszno.
Tyle jeszcze do zrobienia…
Nie zobaczę,
nie napiszę,
nie wysłucham,
nie skosztuję…
Skwar.
Ani jednej chmurki na niebie.
Wszystko zastygło w tym upale.
Tylko kura grzebie w liściach.
Za krótkie to lato.
Za krótkie to życie…
ISPOD BREZE
Vrućina,
voće sazreva.
Hladno je samo ispod drveća.
Zuje insekti -
za njih je to jedino leto u životu.
Knjiga leži nepročitana.
Zagušljivo je.
Toliko treba da se uradi...
Neću videti,
neću napisati,
neću čuti,
neću probati.
Sparina.
Nema nijednog oblaka na nebu.
Sve se zamrzlo u toj toploti.
Samo kokoška kopka po lišću.
Suviše je kratko ovo leto.
Suviše je kratak ovaj život.


Biografia:

Bogumił Pijanowski urodził się 23 maja 1943 r. w Łodzi podczas II wojny światowej. Jest z wykształcenia pedagogiem, choć wcześniej uzyskał również dyplom technika elektroenergetyka. Pracę magisterską, będącą monografią łódzkiego Klubu Studenckiego „Pod 77’, napisał pod kierunkiem prof. Aleksandra Kamińskiego – legendy polskiego harcerstwa, autora „Kamieni na szaniec”, wybitnego pedagoga i naukowca. B. Pijanowski był wychowawcą w więzieniu, socjologiem przemysłowym, kierownikiem Wydziału Kultury w dzielnicy Łódź-Polesie w Łodzi oraz wizytatorem łódzkiego kuratorium. Brak przynależności do PZPR spowodował, że jego kariera została zepchnięta „na boczny tor”. Został dyrektorem Bursy Szkolnej Nr 7 w Łodzi i przez 26 lat - do likwidacji tej placówki w 2002 r. – był jej dyrektorem. Ma też za sobą spore doświadczenia społecznikowskie. Działał aktywnie w ZHP (jest harcmistrzem), pełnił różne funkcje w Zrzeszeniu Studentów Polskich, w spółdzielczości mieszkaniowej, w nauczycielskich związkach zawodowych i w turystyce. Był wielokrotnie nagradzany, między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi i Honorową Odznaką Miasta Łodzi.   Przygodę z pisaniem traktuje, jako rozrywkę. Publikuje w czasopismach, od 2007 r. redaguje Kwartalnik Grupy Literackiej „Akant”, pojawiał się w audycjach Radia Łódź, jest autorem wydanego tomiku wierszy „Pod zielonym spinaczem” oraz figuruje w almanachach i zbiorach poetyckich. Sporo wierszy satyrycznych umieścił na różnych stronach internetowych. W postaci powielaczowej ma wydane własnym sumptem wiersze dla dzieci, bajki, kolejne tomiki poetyckie i wspomnienia turystyczne. Do szerszego opublikowania tych prac zniechęcają go korowody związane z trudem, jaki należy włożyć, aby je wydać. Stąd pomysł na tę stronę internetową. Literatura nie jest jedyną pasją B. Pijanowskiego. Jako zodiakalnego bliźniaka rozpraszają go liczne zamiłowania. „Zbyt liczne” – jak twierdzi. Jest obecnie emerytem i prezesowanie Grupie Literackiej „Akant” uważa za przyjemność, zaszczyt i czasem za nazbyt czasochłonny obowiązek.

Uważa się za szczęśliwego małżonka, ojca i teścia (wszyscy bliscy są nauczycielami) oraz dziadkiem dwóch uroczych wnuczek. Ceni głównie pogodę ducha i ludzką życzliwość.

Jest prezesem Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich "Abakus" w Łodzi.

Dodatkowe informacje