Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jarzębowska Agnieszka, wybrane przekłady, biografia.

 

***

mome suprugu

objesila sam osmijehe

na koncu

zapletenim

bljeskom tvojih očiju

-boljoj strani života

2011

 

***

potrebno je vrijemena

da bi bio dobar roditelj

potrebno je vrijemena

da bi bila dobra supruga

potrebno je pronaći vrijeme

da bi bila sobom

2006

 

mjesto nakon zareza

sve je stvar

mjesta nakon zareza

pomislila sam

matematika

ne

to je filosofija

odgovorio je

uradi zadatak

i napiši ga dva put

postavljajući zarez

na dva različita mjesta

„voljeti ne,

smiješ ubijati"

„voljeti,

ne smiješ ubijati"

 

Biografia

 

Agnieszka JarzębowskaJarzębowska Agnieszka jest poetką i autorką utworów satyrycznych. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, jeszcze będąc studentką debiutowała w 1981r. na łamach „Dziennika Akademickiego". Swoje utwory publikowała w: „Echu", „Siódmej Prowincji", „Wieściach Szkolnych", „Kalejdoskopie" oraz w antologiach „Optymistyka" i „Gdy myślę Sieradz". Dwukrotnie otrzymała I nagrodę w organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną konkursie „Mój Sieradz". Była również laureatką pierwszej nagrody w konkursie „Mój dom, moja rodzina, moi przyjaciele" organizowanym przez „Civitas Christiana". Jako autorka fraszek zdobyła II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym w Zebrzydowicach oraz wyróżnienie (drukiem) w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława J. Leca w Nowym Targu. W 2009r.  w IX Turnieju Jednego Wiersza „O wieczne pióro twórcy" uzyskała wyróżnienie, a w 2011r. w XI turnieju otrzymała III nagrodę. Uzyskała też nagrodę specjalną za wiersz o tematyce regionalnej w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Mój list do świata". Agnieszka Jarzębowska była także jurorką w kilku konkursach literackich. W 2010r. wydała zbiór fraszek p.t. „Uśmiechy i uśmieszki". Jej utwory znalazły się  na antenie Telewizji Miejskiej Sieradz, „Naszego Radia" i „Radia Łódź”; wiersze były tłumaczone na język niemiecki, angielski, serbski.
Należy do Koła Literackiego „Anima". Za pracę zawodową odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


Jaženbovska Agnješka  – pjesnikinja i satiričar. Apsolventkinja Univerziteta u Lođi. U vrijeme studija debitovala je u „Dziennik Akademicki“ (1981.). Svoje radove objavljivala je u mnogim poljskim časopisma. Dvaput je dobila I nagradu na konkursu, koji organizira  Biblioteka  sjeradzkog okruga „Moj Sieradz“.
Bila je također laureatkinja prve nagrade na konkursu „Moj dom, moja rodzina, moi przyjaciele“, koji organizuje „Civitas Christiana“. Kao autorkinja epigrama osvojila je II mjesto na III Nacionalonom Konkursu za Satiru u Zebžidovicama i specijalnu povelju na IX Nacionalnom Književnom Konkursu Stanislava J. Leca u Novom Targu i mnoge druge nagrade. Žiri nekoliko konkursa. 2010. objavila je zbirku epigrama „Uśmiechy i uśmieszki“
Predstavljala je svoje radove na lokalnoj televiziji i radiu. Prevođena na njemački, engleski i srpski jezik. Član Književnog Kluba „Anima“. Za profesionalni rad označena je Medaljom Narodne Komisije za Prosvjetu. 

A. Jarzębowska-spotkanie poetyckie.

Dodatkowe informacje