Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Gąsiewski Włodzimierz, wybrane przekłady, biografia.

 

Fragmenat triptiha "Tri dana kasnije"

***

Vojnici su se probudili uplašeni
Pilat je opet pažljivo oprao ruke
A Kajafa se tiho molio

Iznad Jerusalima je još jednom
izašlo sunce
još jednom
su se pokidale zavese tame
i počele se skraćivati
duge senke tornjeva
polako se rasvetljavao
mrak uskih uličica
i zidova Svetinje
iza kojih je dopiralo
sve glasnije brujanje mašina
smrad gasova iz automobila
i tenkova
kao i prašina i dim
koje je kao šumsku maglu
probijao bodež
jutarnjih pramenova
koji su iz Poganskog dvorišta
kroz Mučenička vrata
i Efrajimova vrata
i putem do Jafe
promicali
rasvetljavajući napokon tamu
u pustom grobu


Mielec 2001

prevod: Olga Lalić-Krowicka i Vesna Denčić

 

Biografia/Biografija

Włodzimierz Gąsiewski. Urodził się 27 V 1953 r. w Pułtusku na Mazowszu. Mieszkaniec Mielca. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (1978) oraz Studiów Podyplomowych na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003). Doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydział Nauk Historycznych i Społecznych (2005).
W latach 70. działacz kulturalny, m.in. kierownik programowy i kierownik Klubu Uczelnianego „Bakałarz” Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Debiutował jako poeta w konkursach ,,O Jaszczurowy Laur” w Studenckim Centrum Kultury ,,Pod Jaszczurami’’ w Krakowie oraz jako autor scenariuszy kabaretowych i tekstów piosenek. Od 1979 r. nauczyciel w Borowej k. Mielca, a od 1986 r. do 2001 r. I–go Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Na początku lat 90. założyciel niezależnej prasy lokalnej. Od 1990 wydawca i redaktor naczelny Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego ,,Wieści z gminy’’, a później ,,Wieści Regionalne”, a od 2002 Kwartalnika „Nadwisłocze” wydawanych do chwili obecnej. Od 2001 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Rzeszowie oraz International Federation of Journalists. Od 2002 r. członek Związku Literatów Polskich.

3. ,,Jaszczurowe laury’’ zbiór wierszy (1999), wydanie internetowe: http://www.awprom.com.pl/wydawnictwa/jaszczury

 

Włodzimierz Gąsiewski- rođen 27.V.1953. g. U Pultsku na Mazovšu (Poljska). Stanuje u Mielcu. Apsolvent Više Pedagoške Škole u Krakovu (1978) i Postdiplomskog studija na Fakultetu za Novinarstvo i Društvenu Komunikaciju na Univerzitetu Jagjelonjskom u Krakovu (2003.). Doktorant na Univerzitetu Kardinala Stefana Višinjskog u Varšavi. Fakultet za Istorijske i Društvene nauke (2005.).70-tih godina kulturni delatnik, između ostalog šef programa i šef školskog kluba „Bakałarz”, Više Pedagoške Škole u Krakovu. Debitovao je kao pesnik na konkursu „O Jaszczurowy Laur” u Studentskom Kulturnom Centru „Pod Jaszczurami” u Krakovu i kao autor kabaretskih scenarija i tekstova pesama.Od 1979. učitelj je u Borowej pored Mielca, a od 1986. do 2001. I-e Opšte Gimnazije u Mielcu. Početkom 90-tih godina osnivač je nezavisne lokalne štampe. Od 1990. izdavač i glavni urednik društveno-kulturnog mesečnika „Wieści z gminy”, a kasnije „Wieści regionalne”, a od 2002. kvartalnika „Nadwisłocze”.
Od 2001. član je Novinarskog Udruženja Republike Poljske Filije u Rzeszowu (u Žešovu) i International Federation of Journalists. Od 2002. član je Poljskog Književnog Saveza.

3. «Jaszczurowe Laury» zbirka pesama (1999.), internet izdanje: http://www.awprom.com.pl/wydawnictwa/jaszczury

Dodatkowe informacje